VNÍMEJ SVĚT VŠEMI SMYSLY!

podzimní hry (nejen) pro batolata

 Obyčejné a jednoduché činnosti dětem i nám dělají  dobře.

Jak na to?

Mít méně hraček doma.

Hrát jednoduché hry.

Vnímat svět všemi smysly – toto pravidlo platí jak pro děti, tak pro dospělé.

Méně hraček doma

Vymýšlíme jim aktivity, kupujeme složité hračky a zahlcujeme je hrami, knihami, akcemi a zážitky. Jsou přeakcované, zahlcené a někdy i přetížené informacemi, ale často jim chybí základní poznatky jako třeba, že králík je domácí zvíře a žirafu u nás v lese opravdu nemůžete potkat. A neznají jméno své prababičky a ani nevědí, že někdo takový žil, co dělal…  Kolik vaše dítě skutečně potřebuje hraček? 100, 10, 50, 5???

Vyhodila jsem a darovala na charitu třeba 50-60 hraček. A co děti? Ani si toho nevšimly.

Šťastnější a spokojenější děti

Zjednodušení vede k větší pohodě a klidu pro celou rodinu a klidnější a spokojenější děti. Není to o tom, že je budete vozit z Angličtiny na karate, pak ještě na výtvarku a mezitím na hudebku. Zcela triviální chození na procházky, krmení kačen na řece nebo jen tak si zahrát doma pexeso je někdy víc než 100 kroužků.

Co hlavně pomáhá?  Mít u sebe přítomného rodiče, který svět vnímá všemi smysly. I mně se ulevilo, když jsem ze svého šílení a obrážení všech aktivit polevila. Děti se aspoň soustředí na to, co je pro ně důležité a mají čas na svou vlastní hru. Máme čas si jen tak povídat.

Dětská hra vzkvétá, když ji umožníme a nesnažíme se ji neustále řídit.

Tento týden jsme viděla šťastné děti, které si vytvářely bludiště z listů. Dokázaly si tak hrát hodiny a hodiny. A hlavně žádní dospělí jim do toho nemluvil. Nemyslete si, že stále musíme děti provázet jejich životem a řídit a organizovat jim ho.

Uleví se vám i jim.

Jsme zahlceni informacemi, technikou, mnoha možnostmi se ztrácíme se.

A právě proto přicházím s nápadem, jak po kapkách si lze zjednodušovat naše bytí s dětmi.  „Vnímej svět všemi smysly“ jsou malé krůčky k tomu, abychom dělali jen malé jednoduché věci, ale vědomě si je užili. Jak děti, tak i my dospělí.

Jak moc je důležité si s dětmi povídat, vysvětlovat a ukazovat jim život takový, jaký je na obyčejných věcech. Jak rozvíjet své batole všemi smysly?

Další inspiraci najdete v mém ebooku „Objevujeme svět všemi smysly“.

( záhájeno 7.11. 2016 na facebooku)