ADAPTACE A PRVNÍ DNY VE ŠKOLCE

Váš miláček jde poprvé do školky. Jak nejlépe na to? Je to těžké pro vaše dítě, ale hlavně pro vás, maminky a tatínkové. Doteď vaše děťátko bylo ve vaší blízkosti a mohli jste vše ovlivňovat a řídit…

  1. Ráno neopouštějte dítě ve spěchu. Nejhorší slovo, které ráno v šatně můžete vy nebo jiný rodič vyslovit, je příkaz: “dělej!” Každé dítě prožívá odloučení jinak. Ze zkušenosti vím, že u některých dětí se „krize“ projeví později, až po několika měsících, po Vánocích apod. Doporučuji vyvarovat se dlouhých ranních loučení. V klidu se ráno doma s dítětem nasnídejte a pomazlete.
  2. Ujasněte si pravidla a těch se každý den držte. (Např. Zůstanu tady s tebou pět minut, ukážeš mi, jakou pomůcku, hračku, si vybereš apod. Nebo např.: Dám ti pusinku, zamáváme si a já musím do práce.) Klidně popisujte pocity: Vidím, že jsi smutný/á, ale musíme se rozloučit a já musím do práce. Po školce půjdeme na hřiště, chceš?

Neodcházejte bez rozloučení (takové to vypaření se…dítě vnímá jako zradu). Vysvětlete dítěti, že jdete do práce, domů…a popište mu, kdy se vrátíte. (Např. pohraješ si, nasvačíš, půjdete ven na procházku a po obědě si pro tebe přijdu.) Informujte dítě a paní učitelku o tom, v kolik hodin a kdo dítě vyzvedne (během dne již neměňte). Dítě vám musí 100% věřit.

TIP: Pomáhá také dítěti sdělit, až bude (třináct hodin), tato malá ručička na jedničce a ta velká na dvanátce, pro tebe přijdu. Učitel se má o co opřít.

  1. Dítě pozitivně nalaďte na pobyt ve školce (naučí se nové věci, pozná nové kamarády, osvojí si nové dovednosti apod.). Nepřehánějte ale svou nadšenost – upřímně přirozeně popište, co dítě bude ve školce dělat – zda to tedy již víte.
  2. Není vhodné slibovat sladkou odměnu za to, že nebude plakat a ve školce vydrží. Určitě by to chvíli fungovalo, ale zajisté to není výchovné, zdravé a leze to do peněz.
  3. Pokud víte, že budete pracovat celý den a vaše dítě musí být celé dny ve školce – začněte s režimem celého dne již od začátku! Ještě před nástupem do školky dítěti ukažte svou kancelář či pracoviště, kde budete. Dítě může uklidnit pocit, že ví, kde přesně jste a jak to tam vypadá.

Opět jsme u toho: vy si ujasněte, jak potřebujete, aby to bylo, tak to bude! Smlouvání, loudění a pláč nejsou příjemné pro nikoho a ničemu to nepomůže. Jasné hranice a pravidla. Také jsem takto narazila, takže je to i má vlastní zkušenost, proto tady takto chytračím. Když vy se budete cítít v pohodě, i vaše dítě bude v pohodě.

Dítě se cítí bezpečně a spokojeně, když zná jasná pravidla. Nenechávejte dospělácká rozhodování na něm.

  1. Plyšáček do školky

Některému dítěti může pomoci plyšák při spaní či smutku. Připomeňte dítěti, že po dobu, kdy bude ve školce, se může k plyšáčkovi natulit, když bude smutné. Nebo také doporučuji nechat dítěti něco svého – šátek, fotku, společný obrázek, či mu na ručičku namalovat kytičku a vždy, když bude dítě nejisté, může se o tuto drobnost opřít. Je vhodné respektovat pravidla dané školky. Do školek obecně nedoporučuji nosit jiné hračky než ty tulící.

  1. Po školce

Jestli jste slíbili, že půjdete na hřiště, na zmrzlinu nebo si budete číst – splňte to! Dítě se na to celý den těší. Doporučuji každý večer zalézt k dítěti do pelíšku a povídat si o tom, co se nám ten den líbilo a co ne. Když dítě nechce mluvit, zkuste do hry zapojit oblíbenou hračku. Vy jste dítě a dítě může dělat paní učitelku. Nebo můžete do komunikace mezi vámi zapojit plyšáčky či oblíbené hračky. Dozvíte se o pocitech vašeho dítěte.

Obavy dítěte uznejte, nesnažte se mu je vymluvit. Např. „miláčku, vím, že jsi smutný a nelíbí se ti, že musím odejít, ale vrátím se pro tebe.“

Více rad a tipů: http://kackaberanova.cz/nez-pujdu-do-skolky/