Jak to máte vy?

Druhým rokem propaguji kurzy pro batolata. Nadchly mě pro svou propracovanost a jedinečnost. Předávání informací malým dětem touto formou je mi blízké.

Obrázky, české písničky, říkanky, vyprávění a reálné činnosti, které vždy zapadají do daného tématu. Putování po ostrovech s maňáskem Kryštofem Kolumbem… Na ostrově „zvířat“ rozpoznáváme zvířátka a jejich zvuky, srst, ale také si třeba ukážeme, jak podojit krávu. Na ostrově „vaření“ děti samy zkouší krájet banán nebo umíchat kašičku. Takto děti cestují každý týden na jiný ostrov. Ostrov objevů je program pro děti, který na základě multismyslových  aktivit klade za cíl stimulovat správný vývoj mozku dítěte.

Jedno batole doma mám a vidím, jak se dějí zázraky, když se mu člověk věnuje.

Nejen na kurzech, ale i v reálném životě ukazuji dětem reálné činnosti (praní, žehlení, věšení prádla, ale také jak prožívám svůj život, jak odpočívám, jak si čtu, jak celkově vnímám svůj život.

Není to žádné šišlání a hraní si „na něco“. Což mě ale vůbec nebaví a přiznávám se a nestydím se za to. Raději chodím s dětmi na výlety, čtu jim a nechávám jim dělat skutečné práce. Mají mou plnou důvěru. Třeba dnes moje dcera Anička (10 let) uvařila boloňské špagety.

Na ostrovech se děti učí vnímat život všemi smysly, a tím si rozšiřují svůj potenciál mozku.

Kurzy jsou zaměřené pro děti a jejich rodiče. Na lekcích dostanete podněty, tipy, rady, co s dětmi dělat, aby vnímaly svět všemi smysly.

V čem je tedy problém? Co mi v poslední době běží hlavou? Jak to mám já?

Jednou jsem nahoře a jednou dole. Také to tak zajisté máte, zvláště teď na podzim. Užíváte si krásně barevné listí? Vůni podzimu, sluníčko, babí léto?

Jak já vnímám život všemi smysly?

Učím tedy malá batolata, jak mají vnímat smysly, a sama to neumím, a právě proto jsme tady. Učíme, to co se sami musíme naučit, jak mi sdělila jedna má moudrá kamarádka.

Má zpověď, upřímnost… Třeba toto zamyšlení nebude jen pro mne?

Uvědomujete si, co jíte (nebo do sebe v rychlosti nasoukáte nějaké jídlo?), co vidíte, co slyšíte? Máte nějaké čichové vjemy? Cítíte nějakou chuť v ústech? Jaké prožíváte emoce? Dotýkáte se svého partnera? Můj úkol je uvědomovat si každý den všech 5 smyslů a své emoční rozpoložení. Než začnete jíst, nasajte vůni a hezky si to prohlédněte. Dotýkejte se více svých dětí, partnerů a domácích mazlíčků. Poslouchejte hudbu, která vás baví, choďte na koncerty, do kina, hrajte si na něco, dělejte, co vás baví. Dívejte se na svět, ale ne tak, aby to bylo jako z rychlíku, i když dnešní doba je uspěchaná. Vyhledejte různé smyslové vjemy, obklopte se vůněmi (svíčky, vonné tyčinky, květiny…).

Až to zvládnete, budete přirozeně předávat svým dětem, jak mají vnímat život všemi smysly.